توضیحات محصول

آزمون SCL-90-R ابزاری برای سنجش سریع وضعیت آسیب‌شناختی روانی افراد است. این آزمون شامل ٩٠ سوال برای ارزشیابی علایم روانی است و به وسیله مراجع گزارش می شود و اولین بار برای نشان دادن جنبه های روان شناختی بیماران جسمی و روانی طرح ریزی گردید. با استفاده از این آزمون می توان افراد سالم را از افراد بیمار تشخیص داد.
این آزمون توسط دروگاتیس Derogatis, LR. و همکاران در سال ١٩٧٣ معرفی شد و بر اساس تجربیات بالینی و تجزیه و تحلیل های روان سنجی، مورد تجدید نظر قرار گرفت و فرم نهایی آن در سال ١٩٧۶ تهیه گردید. دروگاتیس، ریکلز Rickels, K. و راک Rock, A. “١٩٧۶” اعتبار درونی این آزمون را با استفاده از ضریب آلفا رضایت بخش گزارش کرده اند.

کاربرد این آزمون برای افراد عادی جامعه که سن بالاتر از ۱۵ سال دارند، مراجعه کنندگان سرپایی مراکز روانپزشکی و روانشناسی بالینی، همچنین بیماران بستری در مراکز روانپزشکی غیر از بیماران روان‌پریش، بیماران دچار ضایعات عضوی مغز و عقب ماندگان ذهنی قابل اجرا است. پاسخگویان دست کم باید دوره راهنمایی را به پایان رسانده باشند.

(آپدیت برنامه به ورژن ۲٫۰ در تاریخ ۹۷٫۰۳٫۱۷)

در ورژن جدید این نرم افزار ایرادات قبلی این نرم افزار گرفته شده است. همچنین نیمرخ روانی و نمرات به صورت نمره خام و نمره T-Score محاسبه شده و از این نظر، نوع محاسبه در این نسخه بروزتر و به شیوه بین المللی نزدیک تر است. لازم به ذکر است در ورژن جدید نمره گذاری نرم افزار فقط برای افراد بزرگسال و سالم در نظر گرفته شده است و لذا مناسب افراد نوجوان و یا افراد دارای اختلال خاص روانشناختی نمی باشد.

پس از خرید محصول دو فایل در اختیار شما قرار می گیرد، لطفا تمامی فایل ها را دانلود فرمایید. با دانلود فایل دوم به نسخه بروز نرم افزار دسترسی خواهید داشت.

این پکیج شامل:

۱- فایل اکسل برنامه آزمون SCL-90-R با زبان فارسی (۹۰ سوالی): که بدون نیاز به اینترنت و به صورت نامحدود روی سیستم های مختلف قابل نصب بوده (قابل اجرا توسط Excel) و پس از پاسخگویی به سوالات، نتایج شاخص های روانی آزمون به صورت نمودار نمایش داده خواهد شد.

۲-فایل پرسشنامه آزمون SCL-90

۳-فایل نمره گذاری و تفسیر آزمون SCL-90

امیدواریم ازین پکیج نرم افزاری استفاده کافی را ببرید.

 

تصاویر برنامه: